DENETİMLER SÜRÜYOR…

Ticaret İl Müdürlüğümüz tarafından yapılan denetimler artırılarak sürdürülüyor.

Ticaret Bakanlığımızın İl Müdürlüğümüze verdiği görev ve yetkiler çerçevesinde gerçekleştirilen denetimlere devam ediyoruz.
İl Müdürlüğümüzce 2017 yılında 20 işletmede gerçekleştirilen denetimlerde işverenlerimize Kanunun yüklediği görev ve sorumluluklar ile uyulmaması halinde ortaya çıkacak yaptırımlar hakkında bilgi verilerek rehberlik edilmiştir. 2018 ilk yarısında ise 27 işletme denetlenmiştir. Denetimlerimizi artırarak sürdürmekteyiz.
Özellikle 6502 Sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun ve 6585 Sayılı Parakende Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun kapsamında Fiyat Etiketi, Garanti Belgesi, Tanıtma ve Kullanma Kılavuzu ve Yöresel Ürünler üzerinde denetimlerimizi gerçekleştiriyoruz.
FİYAT ETİKETLERİ TÜRK LİRASI İLE OLMAK ZORUNDADIR
Yurt dışında ifa edilmesi öngörülen paket tur ve eğitim hizmetleri ile yurt dışına yönelik ulaşım ve konaklama hizmetlerinin fiyat listeleri hariç olmak üzere, etiket ve listelerde satış fiyatlarının; ‘Türk Lirası’, ‘TL’ veya  (₺) simgesi şeklinde yazılması zorunludur.
Malın satış fiyatı ile kasa fiyatı arasında fark olması durumunda tüketici lehine olan fiyat uygulanır.
Son günlerde döviz kurundaki dalgalanma neticesinde yaşanan bazı sıkıntıları fırsata dönüştürmek isteyen, maliyetleri etkilenmediği halde etkileniyormuş gibi davranan işletmelere haksız ticari kazanç kapsamında denetimler yapılacaktır