ZONGULDAK’TA AHİLİK HAFTASI KUTLAMALARI TAMAMLANDI

17-23 Eylül Tarihleri Arasında çeşitli etkinliklerle kutlanan Ahilik Haftası tamamlandı.

      Ahilik Haftası ve Kültürü ile ilgili program gereğince 17 Eylül Pazartesi günü saat 11:00 da Valilik önünde düzenlenen törenle kutlamalara başlanıldı. Ahilik Haftası kompozisyon yarışması ödüllerinin takdim edilmesinin ardından Yılın Ahisine Şed Kuşatma seremonisinin ardından İlin Ahisi, İlin Kalfası ve İlin Çırağına Plaket Takdim edildi. Program sonu törene katılan protokol ve halka ahi pilavı ikram edildi. Ardından Zonguldak Valisi Sayın Ahmet Çınar ve Belediye Başkanlığı Makamı ziyaret edilmiştir.  
 
            Salı günü Zonguldak Mesleki Eğitim Merkezi Müdürlüğü tarafından Zonguldak Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği ziyareti gerçekleştirilmiş olup, ziyarete İl Müdürümüz İsmail MADEN nezaret etmiştir. Çarşamba günü Ahilik Haftası Kutlama Komitesi tarafından 22.06.2017 tarihinde alınan karar gereğince huzurevi ziyareti gerçekleştirilmiş, huzurevinde kalan yaşlılara saç ve sakal tıraşı ile cilt bakımı yapılmıştır. Aynı gün saat 11:00 de Zonguldak Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencilerine Ahilik kültürünün tanıtılması amacıyla İl Müdürlüğümüz tarafından sunum yapılmıştır. Perşembe günü Öğlen namazının ardından ebediyete irtihal eden ustalarımızın ve sanatkârlarımızın ruhlarına Zonguldak Merkez Ulu Camii’de Mevlid-i Şerif okutulmuştur. Ardından ahilik lokumu dağıtılmıştır. Cuma günü Cuma hutbesinde Ahilik Kültürü ile ilgili hutbe okutulmuştur. Ayrıca hafta boyunca ahilik haftası münasebetiyle Ahilik Haftamızı kutlamak üzere Kamu Kurumlarının yöneticileri ve Sivil Toplum Kuruluşları Müdürlüğümüzü ziyarette bulunmuşlardır.
İl Müdürümüzün Ahilik Haftası Açılış Konuşmaları http://zonguldak.ticaret.gov.tr/data/5bac892bddee7d88f8cd0fd1/KONUŞMA.docx